Co to jest wkładka Moving Magnet w gramofonie? Jak działa?
Spis treści:
Tłumaczymy, jak działają i do czego służą wkładki elektromagnetyczne. Jakie zalety i wady ma wkładka Moving Magnet? Jak wymienić igłę w gramofonie? Płyty winylowe to dla każdego melomana jedyny słuszny sposób słuchania dobrej muzyki. Żaden inny nośnik nie daje takich samych odczuć, a nawet najlepszy serwis streamingowy nie oferuje muzyki o podobnej wierności zapisu czy ciepłe brzmienia. Czarne krążki w równym stopniu nadają się do zapisywania i odtwarzania muzyki klasycznej, jazzu, rocka i hip-hopu. Ale żeby móc najpełniej korzystać ze wszystkiego, co oferują,potrzeba nieco wiedzy o tym, jak zbudowany jest gramofon i jak zbudować najlepszy możliwy zestaw audio.
Polecane gramofony
Co to jest wkładka magnetyczna i do czego służy?
Tutaj postaramy się wyjaśnić, jak działa kluczowy element odtwarzacza płyt winylowych, od którego bardziej, niż od jakiegokolwiek innego elementu zależy jakość odtwarzanego dźwięku.Wkładka elektromagnetyczna to kluczowy element każdego gramofonu. Bez niej nie dałoby się odtwarzać winylowych płyt! Wkładka to przetwornik elektromechaniczny, przetwarzający drgania, wywołane przez przesuwanie się igły po bruzdach na płycie na elektryczność. We wkładce znajduje się zdejmowana lub zamocowana na stałe igła, której końcówka styka się fizycznie z rowkami na płycie. Poruszanie się igły powoduje drgania całego wspornika, co sprawia, że stały magnes i elektromagnetyczne cewki poruszają się w stosunku do siebie. W niektórych wkładkach magnes jest zamocowany na wsporniku a cewki we wkładzie, w innych odwrotnie. Poruszając się względem siebie, generują zmieniające się pole magnetyczne, które z kolei tworzy prąd elektryczny w cewkach. Sygnał elektryczny generowany przez wkładkę można wzmocnić, a następnie przekształcić w dźwięk przez głośniki.
Moc tego sygnału jest bardzo mała, dlatego gramofon potrzebuje oddzielnego wzmacniacza zwanego przedwzmacniaczem gramofonowym, aby podnieść napięcie do punktu, w którym zwykły może z nim współpracować. Niektóre gramofony, takie jak Gramofon Lenco Grey (LS-50GY) mają wbudowane przedwzmacniacze, co pozwala podpiąć je bezpośrednio do wzmacniacza.
To, jak dobrze wkładka spełnia swoje zadanie, zależy od wielu czynników: od kształtu igły, materiału użytego do wykonania wspornika oraz rozmieszczenie magnesów czy cewek w korpusie wkładu, ale nie tylko. Ważny jest nawet materiał, z którego wykonany jest korpus wkładki - można spotkać się z wkładkami, których korpusy wykonane są z drewna czy z półszlachetnych kamieni jak jadeit.
W idealnej wkładce wszystkie wibracje, które igła wychwytuje z rowka, zostałyby przekształcone w energię elektryczną. Ale w praktyce wkładka nieustannie musi walczyć z niepożądanymi wibracjami powietrza i stałych powierzchni, takich jak meble i podłoga. Dlatego najlepsze rezultaty w przypadku winylu uzyskuje się, trzymając gramofon z dala od głośników i dużych mebli.
Typy wkładek magnetycznych - czym różnią się wkładki Moving Magnet i Moving Coil?
Celem wszystkich przetworników audio jest jak najdokładniejsze przekształcenie jednej formy energii (mechanicznej) w inną (elektryczną), tak aby zachować oryginalny dźwięk.
Poruszanie się po nierównej powierzchni winylowej płyty nie jest łatwe. Amplituda sygnału, czyli parametry rowka, zmieniają się bardzo szybko. Przetwornik musi bardzo szybko reagować na wszystkie zmiany a jednocześnie musi pozostać mocno osadzony w rowku. Musi być lekki, żeby szybko reagować, a jednocześnie sztywny, aby szybko i dokładnie przenosić wibracje. Na rynku spotkać można dwa rodzaje takich urządzeń: Moving Magnet (ruchomy magnes), oznaczany skrótem MM i Moving Coil (ruchoma cewka), oznaczany skrótem MC.
Moving Magnet Wkład MM zawiera parę małych magnesów trwałych zamocowanych na wsporniku „ramienia”, które odchodzi pod kątem od korpusu wkładu. Na jednym końcuwspornika znajduje się śledząca rowek igła. Wspornik przenosi jej wibracje na drugi koniec, gdzie znajdują się magnesy. Są one umieszczone między dwoma zestawami nieruchomych cewek drutu umieszczonych wewnątrz korpusu wkładu. Taki układ tworzy generator elektromagnetyczny. Magnesy są najcięższą częścią ruchomego zespołu, ale dzięki zamontowaniu magnesów w pobliżu punktu podparcia urządzenia, minimalizuje się siłę potrzebną do poruszania wysięgnikiem, umożliwiając szybkie i dokładne reagowanie na ruch. Niska masa końcówki zmniejsza też siłę przyłożoną do delikatnego rowka płyty, zmniejszając ryzyko zużycia i uszkodzenia rowka.
Moving Coil Wkładka z ruchomą cewką odwraca położenie magnesów i cewek. Dwie cewki są przymocowane do wspornika i poruszają się w polu stałego magnesu stałego umieszczonego wewnątrz korpusu wkładu, tworząc generator. Stosowane we wkładkach MC cewki są znacznie mniejsze niż cewki stosowane w konstrukcji z ruchomym magnesem i są wykonane z bardzo cienkiego drutu miedzianego. Niższa efektywna masa końcówki trzpienia MC zapewnia znaczące korzyści w porównaniu z zespołem typu MM. Sygnał elektryczny generowany przez ten układ jest sygnałem o niskiej impedancji i niskim poziomie wyjściowym. Może się to początkowo nie wydawać pożądane, ale ten bardzo lekki zespół pozwala dobrze odtwarzać szerszy zakres częstotliwości i daje bardziej szczegółową reprodukcję, zwłaszcza sygnałów o niskim poziomie. Wkładki z ruchomą cewką to niezwykle małe, precyzyjne urządzenia, które są zazwyczaj droższe niż ich odpowiedniki z ruchomymi magnesami. Preferują je jednak audiofile ze względu na wymierne i subiektywnie lepsze brzmienie. Wkładka z ruchomą cewką wytwarza jednak sygnał o bardzo niskim poziomie wyjściowym, który wymaga dodatkowego wzmocnienia, na przykład w postaci przedwzmacniacza. Wiele droższych wzmacniaczy ma wbudowane odpowiednie przetworniki, co pozwala podpiąć gramofon bezpośrednio. Często można na nich znaleźć dedykowane wejście gramofonowe oznaczone skrótem “MC”. Wkłady z ruchomą cewką są delikatniejsze od wkładów z ruchomymi magnesami i zazwyczaj nie pozwalają na wymianę przez użytkownika.
Jakie są zalety i wady wkładki Moving Magnet?
Konstrukcja wkładek Moving Magnet jest bardzo wytrzymała, zapewnia średni do wysokiego poziom wyjściowy i posiada igłę, która może być wymieniana przez użytkownika. Są również zazwyczaj bardziej kompatybilne z większością domowych urządzeń stereo. Z drugiej strony, konstrukcje z ruchomymi magnesami są cięższe niż konfiguracje z ruchomymi cewkami, a także wykazują większą bezwładność, która sprawia, że gorzej odczytują bardzo subtelne zmiany kształtów rowków na płycie. Oznacza to, że zwłaszcza w przypadku dźwięków o bardzo wysokich częstotliwościach dają mniej “kompletny” dźwięk.
Wkładki Moving Coil charakteryzują się znacznie niższą masą,co powoduje, że słabiej naciskają na płytę. To daje im mniejszą bezwładność, co pozwala na bardziej szczegółowe odwzorowanie oryginalnego dźwięku zapisanego w formie rowka na płycie. Są bardzo precyzyjnymi urządzeniami, a co za tym idzie są dość drogie. Sygnał wyjściowy wkładki MC jest znacznie słabszy i będzie wymagał przedwzmacniacza gramofonowego z dodatkowym stopniem wzmocnienia. Wkładki MC są również dość delikatne w porównaniu do wkładek MM i zazwyczaj nie pozwalają na samodzielną wymianę igły.
Co jest lepsze - Moving Magnet czy Moving Coil?
Tu nie ma obiektywnej odpowiedzi.Oba rodzaje wkładek mają zalety i wady i spisują się najlepiej w różnych zastosowaniach. Wybredni audiofile zazwyczaj wolą ruchomą cewkę, bo ta charakteryzuje się większą precyzją i lepiej oddaje najdrobniejsze szczegóły. Są jednak zdecydowanie droższe, a o cenie MC decyduje nie tylko cena samej wkładki, ale też konieczność zakupu bardziej zaawansowanego wzmacniacza lub przedwzmacniacza. Taki poziom precyzji odtwarzania nie jest też często po prostu potrzebny. Dźwięk, jaki daje wkładka Moving Magnet nadal jest znakomity i zdecydowanie przewyższa dźwięk z nośników cyfrowych, a wkładki z wyższej półki nie ustępują wkładkom MC. Do tego, w przeciwieństwie do wkładek Moving Coil, wkładki MM dają użytkownikowi o wiele większą swobodę,na przykład umożliwiając użytkownikowi samodzielną wymianę igły. Dlatego są lubiane nie tylko przez mniej zaawansowanych miłośników domowego audio, ale też przez wielu profesjonalistów - większość operujących winylami DJ-ów korzysta właśnie z wkładek Moving Magnet, bo łączą w sobie doskonałą jakość dźwięku z wygodą użytkowania i większą wytrzymałością.
Jak wymienić igłę w gramofonie?
Twój to maszyna, która, jak każda, wymaga pielęgnacji i konserwacji. Najdelikatniejszym i najszybciej zużywającym się elementem każdego gramofonu jest igła, która z czasem może przestać działać tak,jak powinna, co może zrujnować wrażenia ze słuchania twoich ulubionych płyt. Na szczęście wymiana igły w gramofonie z wkładką typu Moving Magnet nie jest trudna.
Ogólna zasada mówi, że igła gramofonu zużywa się po około 1000 godzinach odtwarzania muzyki, chociaż przy odpowiedniej pielęgnacji może wytrzymać nawet 3000. Odtwarzanie płyt porysowanych lub brudnych przyspieszy jej degradację. Sygnałem, że czas wymienić igłę może być pojawienie się nietypowych dźwięków podczas odtwarzania muzyki. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, gdy usłyszysz niezwykłe dźwięki, jest wyczyszczenie gramofonu i poprawienie ustawienia ramienia. Czasami dziwne dźwięki są wynikiem nagromadzenia kurzu na płytach lub niewłaściwego ustawienia ramienia. Jeśli to nie rozwiąże problemu, a trzaski słyszysz podczas odtwarzania nie jednej płyty ale wielu różnych, może to oznaczać, że konieczna jest zmiana igły. Innym dobrym momentem na wymianę igły jest zakup używanego gramofonu Audio Technica. Zapewnia to najlepszą jakość dźwięku z nowego nabytku. Pamiętaj, że uszkodzona igła może uszkodzić twoje płyty!
- Zabezpiecz gramofon. Odłącz gramofon z prądu i trzymaj nieruchomo jego ramię. Jeśli urządzenie ma mechanizm blokujący ruchy ramienia, użyj go.
- Chwyć palcami drugiej ręki (tej, którą nie trzymasz ramienia) obudowę igły. Ściśnij boki i wyciągnij ją delikatnie. Niektóre modele wychodzą lekko,inne stawiają niewielki opór, ale w żadnym wypadku nie powinieneś używać do tej czynności siły. Jeśli igła jest wbudowana we wkład (jak to ma miejsce w większości wkładów MC), musisz wymienić cały wkład.
- Wsuń nową igłę do wkładu. Chwyć ramię gramofonu jedną ręką,trzymając nieruchomo główkę. Następnie ustaw igłę tak, aby była skierowana w dół i z dala od ramienia gramofonu. Wsuń ją do wkładu i wciśnij do gniazda, aż usłyszysz kliknięcie.
Najlepiej wykonywać wszystkie czynności w gumowych rękawiczkach. Za wszelką cenę należy unikać dotykania samej końcówki igły, bo jej dotknięcie może ją uszkodzić.
Znajdziesz w Morele
Gramofony retro - Gramofony Bluetooth - Gramofony z przedwzmacniaczem - Gramofony z radiem - Głośniki Bluetooth
Komentarze (0)